Yaşayan Ustalarımız

Fuat Başar  

1953 yılında Erzurum’da doğdu. İlk, orta, lise ve tıp eğitimini aynı ilde tamamladı. Fakülte eğitimi yıllarında (1976) hüsn-ü hatt ile meşgul olmaya başladı.1977 yılında ebru sanatına ilgi duyarak Mustafa Düzgünman ile mektuplaştı. 1980’de İstanbul’a yerleşerek Hattat Hamit Aytaç’tan yazı icazeti, 1989’da Mustafa Düzgünman’dan ebru icazeti aldı.Profesyonel Ebrucu ve Hattat olarak yaşamını sürdürmektedir.

Alparslan Babaoğlu

1957 yılında Ankara’da doğdu.İlk ve ortaöğrenimini Ankara ve Erzurum’da tamamladı. Devlet bursuyla gönderildiği İngiltere’deki Elektronik Mühendisliği eğitimini 1979 yılında, aynı dalda yüksek lisans eğitimini 1980 yılında tamamlayarak yurda döndü. Mühendislik hayatını bir kamu kurumunda yönetici olarak sürdüren Alparslan BABAOĞLU, evli ve Elif ve Burak isimlerinde iki çocuk babasıdır.

 1984 yılında Topkapı Sarayı Nakışhânesi’ne devam ederken başladığı ebru yapımını aralıksız sürdürmektedir. 1985 yılında ustası merhum Mustafa DÜZGÜNMAN ile tanıştı ve 1989 yılında kendisinden ebru sanatının öğretilmesi ve icrâsı konusunda icâzet aldı. İlk kişisel sergisini 1990 yılında Topkapı Sarayı’nda açtı, aynı yıl Washington D.C.’de ikinci, 1991 yılında memleketi olan Çorumda üçüncü ve 1999 yılında Yıldız Sarayı Çit Kasrı'nda dördüncü kişisel sergisini açtı. Sayısız karma sergiye katıldı.  1999 yılında Neyzen Sadreddin ÖZÇİMİ'ye icazet vermiştir.

Hikmet Barutçugil

 1952'de Malatya'da doğan Hikmet Barutçugil, 1973'de İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi, Uygulamalı Endüstri Sanatları Yüksek Okulu'nda tekstil eğitimine başladı. Yüksek öğreniminin ilk yılında tanıdığı ve öğrencisi olduğu Prof. Emin Barın'ın teşviğiyle hat sanatına ilgi duydu. Hat sanatı ile ilgili çalışmalarına başladığı sırada ebru sanatını keşfeden Barutçugil'in bu sanata duyduğu sevgi kısa zamanda tüm benliğini sardı. Öğrencilik yıllarında çalışmalarını tek başına sürdürüp kendisini geliştirdi.

Yılmaz Eneş

1960 senesinde Paşabahçe-İstanbul'da  doğdu. İlk ve orta öğrenimini tamamladıktan sonra, Paşabahçe'nin cam ustalarından babası Necmettin Eneş'in yanında sıcak cam sanatının ayrıntılarını öğrendi ve camcılık mesleğini uzun seneler icra etti.

 1994 yılında Türk Kültürüne Hizmet Vakfı-Caferağa Medresesi'nde Av.Tülay Taslacıoğlu'ndan 2 yıl süre ile Ebru dersleri alarak, ebru sanatının inceliklerini öğrendi. Aynı süreç içerisinde evine kurduğu atölyede Mayıs-1998'e kadar çalışmalarını sürdürdü.

 Türkçe
 English
Takvim
Site Haritası
Hava Durumu